Spor Kulüpleri | Güncel Adli ve İdari Para Cezaları

 SPOR KULÜPLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ  GEREKEN ÖNEMLİ CEZALAR

   7504 Sayılı yasa ile beraber spor kulübü kuracakların artık dernek  kurmasına gerek kalmadan. Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı olarak doğrudan spor kulübü kurmalarına imkan tanınmıştır. Bazı hallerde İç İşleri Bakanlığı’nın denetimine ve tabi hallerde Maliye Bakanlığı’nın denetimine tabi olsalarda spor kulüpleri idari açıdan Gençlik Hizmetleri Spor Bakanlığı çerçevesinde Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlükleri tarafından iş ve işlemleri yürütülmektedir.

Dernek Cezaları 2021

   Bu durum tek bir mülki idare amirliğine bağlı olarak esas işlemlerinin yürütülmesini sağlayarak kolaylık sağlamıştır. Ancak sportif kurumlarda (spor kulüpleri, spor aş, spor federasyonları gibi) yönetici ve denetçilerin adli sicilleri ya da sportif cezalarının olup olmadığı gibi konularda kamu otoritesi tarafından daha spor kulübü kuruluşu ya da spor kulübü genel kurulunda seçilecek kişilerin en başından denetime tabi olmasına açıklık getirmiştir.

    Dahası spor kulüpleri, spor a.ş. gibi kurumlarda oluşacak idari eksiklikler önemli cezalara tabii durumlara gelmişlerdir. 

  • HER YIL 31 MART TARİHİNE KADAR BEYANNAMELERİNİZİ VERMEYİ UNUTMAYINIZ! 

   BU TARİHE KADAR VERİLMEDİĞİ TAKDİRDE TÜM YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE 5000.00 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANMAKTADIR. BİLGİNİZE

  • YÖNETİM VE DENETİM KURULUNDAKİ ÜYE DEĞİŞİKLİKLERİ 30 GÜN İÇERİSİNDE BİLDİRİLMEDİĞİ TAKDİRDE  TAKDİRDE TÜM YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE 5000.00 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANMAKTADIR. BİLGİNİZE

   Örneğin; 5253 sayılı dernekler kanununda 2022 yılı için zamanında yapılmayan ya da süresinde (30 gün içerisinde  bildirilmeyen) bir genel kurul sonuç bildiriminin cezası sadece başkana kesilen 3504.00 tl. idari para cezası ile değerlendirilirken. 7504 SAYILI SPOR KULÜPLERİ KANUNUNDA Tüm başkan yönetici, denetçi ve üst kuruluş yönetimi için kişi başı 5000.00 tl idari para cezası bulunmaktadır. Kaldı ki 2023 yılı yeniden değerleme oranına göre takriben kişi başı 7200.00 tl gibi tüm yönetici ve denetçilere idari para cezası uygulanacağını düşünürsek. (ekte kanunda görüldüğü üzere) çok ciddi bir ceza gelmektedir. Bu durum kesinlikle yapılan sözleşmeler ile kendinizi garanti altına alacağınız  size bu sorumluluğu üstlenecek TÜRMOBA bağlı kurumsal danışmanlık firmaları ile yürütmeniz gerekliliğini gözler önüne sürmektedir. 

Ayrıca hatalı borçlanmaların ve  yazı dizimizin devamında göreceğiniz üzere birçok hususta adli para cezaları ya da hapis cezaları kanun nezdinde gündeminizde olacaktır. Açıklamalı 7504 sayılı spor kulüpleri kanununu içeren kitapçık ve gazetemizi aşağıdaki linkten indirmenizi. HÜR EFE SPOR KULÜPLERİNE ÖZEL GAZETE – MATBAA – DANIŞMANLIK FİRMAMIZIN şubelerinden siz kulüp yöneticileri için hazırlanmış olan basılı materyallerimizi ücretsiz olarak temin etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Resmi Belge ve Makbuzların Basımı, Defter Temini

Kendi bünyemizdeki matbaamız “Dernek Resmi Evrakları”nı basmaya yetkilidir. Sadece derneklerin ihtiyaçlarına göre teknik yapılanmış ve uzmanlaşmış olan tesisimizde, derneğinizin tüm matbaa ihtiyaçların.

Dernekten Spor Kulübüne Çevirme Nasıl Yapılır?

    5253 Sayılı dernekler kanununa tabi olan spor kulüpleri dernek statüsünden 26 EKİM 2023 Tarihine kadar Genel kurul kararı ile tüzüklerini 7405 sayılı.

YORUM YAZIN